NIE PRZEGAP:
Home / Aktualności / Gry planszowe wszechczasów
Gry planszowe wszechczasów

Gry planszowe wszechczasów

Na przekór rozwijającemu się wciąż światu cyfrowemu, gry planszowe mają się nadal rewelacyjnie. Popularność gier planszowych nie maleje, co prawdopodobnie spowodowane jest zmęczeniem wszechobecnym Internetem. Gry planszowe obecnie wydają się być więc świetną odskocznią. Kiedyś aby oderwać się od rzeczywistości ludzie sięgali do Internetu, dziś to Internet stał się rzeczywistością i od niego czasami dobrze odpocząć, najlepiej przy jednoczesnym spędzaniu wolnego czasu w gronie znajomych czy też rodziny. Gry Planszowe to świetna odskocznia, kilka z nich wydaje się być ponad czasowe i dlatego chcielibyśmy je wam zaprezentować.

Trudno uwierzyć, ale Talisman magia i miecz jest grą planszową znaną od lat 80-tych. Mimo 30 letniego stażu gra pozostaje niezmienna,ulepszeniu ulega jedynie jej szata graficzna. Popularność gry tkwi w rozgrywce. Gracze stają się bohaterami-wojownikami, kapłanami czy czarownicami. Postacie gry dysponują typowymi dla gier RPG właściwościami takimi jak moc, siła, los, zdolności specjalne czy najważniejsze – życie. Podczas walk fizycznych i psychicznych najbardziej przydatne okazują się życie oraz siła, los ratuje nas przed ewentualną porażką, a dzięki zdolnościom specjalnym możemy np. leczyć lub rzucać czary. Cel wyprawy to zdobycie Korony Władzy. Jej pozyskanie poprzedza jednak przebycie śmiercionośnej ścieżki położonej na olbrzymiej planszy. Wyprawa obfituje w szereg przygód, które zapisane są na losowanych przez nas kartach. Mamy m.in. możliwość walki z potworami czy przyłączenia się do naszej drużyny nowej postaci. Nasi bohaterowie mogą rozwijać się i gromadzić różne przedmioty. Zbliżanie się do Korony Władzy gwarantuje nam ciekawsze i trudniejsze przygody.

Talisman magia i miecz jest niezwykle wciągającą grą,jeśli gracze posiadają odrobinę wyobraźnii. Kolejnym tytułem o niesłychanej popularności to Osadnicy z Catanu. Swoją wysoką pozycję wśród gier planszowych zawdzięcza planszy, którą buduje się z sześciościennych kafelków. Każda rozgrywka nabiera dzięki temu wyjątkowości.

Osadnicy z Catanu jest świetną strategią, idealną do spędzania trochę czasu w gronie rodziny lub znajomych. Gra opiera się na kolonizacji wyspy Catan. Gracze- osadnicy muszą zbudować drogi, miasta i osady tak, by pozyskać jak najwięcej różnych surowców, dostarczanych przez wyspę. Na kafelkach kładziemy żetony z cyframi. Wyrzucenie odpowiedniej cyfry na początku kolejki oraz posiadanie w pobliżu danego kafelka osady uprawnia gracza do pobrania z banku odpowiedniego surowca lub jego wielokrotności. Gracz musi zatem właściwie rozmieścić swoje osady na początku gry, tak by prawdopodobieństwo uzyskania potrzebnych do rozbudowy surowców było jak największe. Zwycięzcą jest zdobywca odpowiedniej liczby punktów, którą można uzyskać za stawianie osad oraz miast. Plansza posiada również porty gdzie dokonujemy wymiany surowców. Urozmaiceniem gry jest także postać złodzieja, która plądruje nasze zapasy surowowców. Gra jest typową strategią ekonomiczną dającą dużo satysfakcji.

Jedną z łatwiejszych i przyjemniejszych planszówek jest gra Carcassonne. Prawdopodobnie dlatego zdobyła tak olbrzymią popularność. Sprzedaż gry osiągnęła dotychczas ponad 6 mln sztuk, posiada również ok. 24 różnych dodatków. Jej planszę budujemy z kwadratowych kafelków, z których powstają mury miasta i drogi. Gracz posiada swoich poddanych w postaci pionków, których rozmieszcza na planszy. To właśnie poddani oraz ich odpowiednie umiejscowienie np. na ratuszu miasta dają graczowi punkty, Tak samo, gdy poddany stoi na drodze,a my doprowadzimy trakt z każdej strony uzyskamy punktowe gratyfikacje. Punkty przynoszą również poddani rozmieszczeni na polach wokół miasta, kiedy miasto to zostaje wybudowane. Gra jest dynamiczna i szybka- trwa ok. 30 minut co z pewnością również przyczyniło się do jej popularności. Ciekawostką jest również to, że Carcassonne jest miastem położonym we Francji.

Nasz wybór gier jest znacznie szerszy, ale przedstawione powyżej są największymi hitami. Nie wypada również zapomnieć o klasycznych grach karcianych. Brak im może tej barwności, jednak z pewnością nie jednokrotnie rozweselą jesienne wieczory.