NIE PRZEGAP:
Home / Aktualności / Kto gra w gry komputerowe?
Kto gra w gry komputerowe?

Kto gra w gry komputerowe?

Gracz komputerowy to samotnik bez życia osobistego czy dusza towarzystwa? Uczeń gimnazjum a może ojciec gromadki dzieci? Najnowsze wyniki badań dotyczących sylwetki typowego gracza mogą nieco zaskakiwać.

Ile lat ma przeciętny gracz?

Gry komputerowe to rozrywka przyciągająca uwagę coraz większej części populacji. Stworzenie portretu graczy byłoby niemalże niemożliwe. Łatwo jednak określić, kto najczęściej ucieka się do tej aktywności. Są to oczywiście nastolatki – niezależnie od płci czy statusu społecznego. Popularność gier wśród młodszej części społeczeństwa dużej mierze wynika z ilości platform, na których możliwe jest granie – telefon, tablet, komputer czy konsola. Przez to zwiększyła się nie tylko łatwość podjęcia gry, ale również ilość czasu, jaką się przy niej spędza. Dla wielu nastolatków granie to ważna część planu dnia. Raport Theesa „Essential Facts About The Computer And Video Game Industry” wskazuje, że gracze w wieku poniżej 18 lat stanowią aż 26% całej społeczności.

Badania przeprowadzone na amerykańskich nastolatkach pokazuje z kolei, że aż 97% dzieci w wieku 12-17 lat gra za pośrednictwem komputera, sieci, konsoli lub smartfona. W tym aż połowa z przepytanych dzieci oddaje się tej rozrywce codziennie, zaś jedna trzecia – co drugi dzień.

Osobnicy w tej grupie wiekowej nie są jednak najlepszym klientem dla przemysłu gier. Okazuje się, że średni wiek osoby wybierającej płatne gry wynosi aż 37 lat. Można wysnuć z tego wniosek, że nastolatki grają zazwyczaj w nielegalnie ściągnięte wersje gier lub wybierają gry, za dostęp do których nie trzeba płacić.

Kobiety czy mężczyźni?

Stereotypowo zakładamy, że największą grupą graczy są mężczyźni. Badania przeczą jednak tej utartej tezie. Okazuje się, że wśród nastolatków gry komputerowe są niemalże tak samo popularne u przedstawicieli obu płci. Chłopcy i dziewczyny różnią się jednak w intensywności i częstotliwości grania. Mężczyźni są bardziej skłonni do codziennej gry i poświęcają jej znacznie więcej czasu. W przeprowadzonej przez amerykańskich badaczy ankiecie chłopcy dwa razy częściej przyznawali się do codziennej gry, która zajmowała im przynajmniej dwie godziny.

Kto gra najwięcej?

Okazuje się, że wiek graczy również ma bezpośredni wpływ na ilość czasu poświęcaną przez nich na grę. Najbardziej zapalonymi graczami okazują się najmłodsi – w przedziale wiekowym od 12 do 14 lat. Długość gry zależy również od jej rodzaju. Najwięcej czasu na granie poświęcają gracze sieciowi – przynajmniej dwie godziny dziennie.

Czy gracze to samotnicy?

Wyniki badań przeczą tej tezie. Osoby, które grają codziennie, najczęściej wybierają gry online, które umożliwiają kontakt z drugim człowiekiem. Młodzi ludzie, którzy każdego dnia zasiadają przed komputerem częściej czują się też częścią większej grupy (tzw. społeczność graczy). Ich kompani gry to zarówno osoby, które znają poza siecią, jak i ci, których poznali przez internet. Pozwala to obalić mit samotnego gracza. Tak naprawdę gry komputerowe są więc sposobem komunikowania się i co więcej – umożliwiają poznanie nowych ludzi.

Jakie płyną z tego wnioski?

Gry komputerowe od zawsze budzą kontrowersje. Obawiano się, jaki wpływ mogą mieć na rozwój dziecka i sposób budowania jego relacji z innymi. Warto jednak zauważyć, że – jak dowodzą wcześniej przedstawione wyniki badań – gra w nie praktycznie każdy. Zarówno dzieci z trudności szkolnymi, jak i klasowi prymusi. Oznacza to, że granie jest nie tyle przyczyną niepowodzeń, co kozłem ofiarnym, na który często zrzuca się winę za wiele problemów.

Po więcej informacji wejdź na http://socplay.pl