Jaki monitor gamingowy 144 Hz wybrać?

Monitor gamingowy 144 Hz ze względu na swoją częstotliwość odświeżania jest bardzo dobrym wyborem dla graczy. Jednak poza tym parametrem warto zwrócić uwagę również na inne cechy, którymi dobry monitor powinien się odznaczać. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie urządzenie dla wymagających graczy.

Rozdzielczość i matryca – czy monitor gamingowy 4K będzie dobrym wyborem?

Rozdzielczość ekranu ma bardzo duże znaczenie dla jakości obrazu. A ten w przypadku zaawansowanych gier jest przecież najważniejszy. Tylko czy rzeczywiście im większa rozdzielczość, tym lepiej? Okazuje się, że niekoniecznie. Wydaje się, że coraz popularniejszy na rynku jest monitor gamingowy 4K, czyli w rozdzielczości UHD (3840 x 2160 pikseli). Warto jednak pamiętać, że rozdzielczość powinna być dopasowana do rozmiaru ekranu. Rozdzielczość wyższa niż FHD ma sens jedynie w przypadku urządzeń równych lub większych niż 27 cali. Warto na przykład wybrać wówczas monitor gamingowy 32 cale. Ponadto rozdzielczość 4K nie zawsze jest obsługiwana przez nasz komputer czy laptop, dlatego lepiej wówczas kupić wydajną kartę graficzną, by móc w pełni korzystać z możliwości monitora.

Oprócz rozdzielczości ważny jest również rodzaj matrycy. Ostatnio coraz częściej mamy do czynienia z matrycami IPS oraz VA, a także nowoczesnymi matrycami OLED i QLED. Jeszcze do niedawna popularne były matryce TN, jednak są coraz rzadziej produkowane. Matryce IPS oferują przede wszystkim świetne odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. VA oferują głębszą czerń i kontrast. Z kolei matryce OLED i QLED oferują niezwykłą jasność i wysoki kontrast, niemal nieograniczoną paletę barw, a także szybki czas reakcji.

Monitor gamingowy zakrzywiony czy płaski?

Monitor gamingowy zakrzywiony coraz częściej pojawia się w ofertach różnych producentów. Nic dziwnego, zakrzywienie ekranu dopasowane jest do krzywizny ludzkiego oka. Dzięki temu nasze oczy mniej się męczą, ale też więcej szczegółów jesteśmy w stanie dostrzec na krawędziach. Co więcej, zakrzywiony ekran jest w stanie zaoferować większą immersję, czyli przenikanie się rzeczywistego i wirtualnego świata. Gdy obraz otacza nasze pole widzenia, mamy wrażenie, że jesteśmy częścią rozgrywki i możemy wcielić się w bohatera gry.

Kiedy więc zakrzywiony ekran nie będzie dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim wtedy, gdy wybieramy mniejszą przekątną ekranu. O ile monitor gamingowy 32 cale może dawać nam świetne efekty w przypadku zakrzywionego ekranu, o tyle na monitorze 24 cale możemy nie zauważyć różnicy, a wręcz przeciwnie – krzywizna może zniekształcać obraz.

Monitor gamingowy 144 Hz – czas reakcji matrycy

Dynamiczne gry, takie jak strzelanki czy wyścigi, wymagają szybkiego czasu reakcji użytkownika. Oprócz częstotliwości odświeżania ekranu, jaką oferuje monitor gamingowy 144 Hz, ważny jest również czas reakcji matrycy. W przypadku gier powinien on wynosić maksymalnie 4 ms, jednak dla profesjonalnych graczy sens mają jedynie monitory z czasem reakcji 1ms. Producenci oferują już jednak dużo lepsze parametry, np. Odyssey OLED G9 marki Samsung ma zaledwie 0,03 ms czasu reakcji*.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.


*GTG* „0,03 ms” jest zakresem średniego czasu reakcji między 0,01 do 1,00 ms ograniczonych do liczby całkowitej.* W oparciu o GTG mierzone w wewnętrznych warunkach testowych. Wyniki mogą się różnić w zależności od wyświetlanych treści i ustawień monitora (wymaga ustawienia „trybu ekstremalnego”).* GTG (Gray to Gray) mierzy czas, w którym piksel monitora zmienił się z jednej wartości szarości na drugą.