Badanie skłaniające do przemyśleń

Czy gry komputerowe mają dobry wpływ na nastolatków? Co warto wybrać – grę komputerową czy na konsole? Można przypuszczać, że są to pytania, w przypadku których należy spodziewać się różnych odpowiedzi. Najlepszym przykładem są chyba rodzice – wydaje się, że zdecydowana część rodziców nie lubi, gdy dzieci wybierają gry komputerowe czy na konsole.

Czas na przemyślenia

Wstęp związany jest z badaniem, które zostało przeprowadzone przez IQS Game Story 2 – możemy usłyszeć, że 87% nastolatków w wieku 12-18 lat gra minimum raz w tygodniu. Należy przez to rozumieć grę komputerową, konsolową lub mobilną. Takie dane mogą szokować, ale nie w tym rzecz – kluczowa jest edukacja. Warto również wiedzieć, że można mówić o edukacji graczy i rodziców. Jeżeli się na czymś nie znamy, nie znaczy, że należy to krytykować. Teoretycznie jasne, ale w praktyce raczej różnie z tym bywa.

Zacznijmy od tego, że mówimy o rozgrywkach, które mogą mieć pozytywny wpływ na dziecko. To nie są czyjeś przemyślenia – są dowody naukowe. Ponadto nie wszystko jest dla wszystkich – są tytuły, które możemy określić dedykowanymi osobom pełnoletnim. Można też powiedzieć, że dotarliśmy do momentu, w którym wskazana jest kontrola rodzicielska. Niemniej musisz wiedzieć, że chodzi o coś więcej niż słowa – dobrym rozwiązaniem jest automatyczne filtrowanie i blokowanie nieodpowiednich treści. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, to znaczy, że czas się rozejrzeć – niewykluczone, że w okolicy pracuje ktoś, kto jest w stanie pomóc. Warto również pamiętać o europejskim systemie oceniania gier komputerowych (system ten może okazać się ogromną pomocą).