Czy gry nic mi nie dadzą?

Niewykluczone, że sporo osób miało okazję usłyszeć coś w stylu, co ci z tego grania? Tego typu wątpliwości można zrozumieć, co nie oznacza, że są zasadne. Gry komputerowe to nie jest tylko wirtualne rozgrywki, które odciągają dzieci od nauki – zresztą wystarczy zwrócić uwagę na popularność, jaką cieszą się profesjonalni gracze. W ogóle warto wiedzieć, że możemy mówić o profesjonalizmie.

Wady i zalety

Wydaje się, że czasem ludzie patrzą przede wszystkim na wady, a gry komputerowe mają swoje wady, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Niemniej jednak pamiętamy o tym, że najważniejszy jest całokształt.

Weźmy sobie za przykład rozwiązywanie problemów. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym życie uczy zmagania się z problemami – zdarzają się różne sytuacje. Jest to coś, z czym nie należy polemizować, także skupmy się na grach – co się dzieje podczas gier komputerowych? Rzecz jasna trudno mówić o konkretach, ale dzieje się bardzo dużo i co najważniejsze, niekiedy kłopoty są poważne. Mając to na uwadze, warto zadać sobie pytanie, czy gry komputerowe nie uczą rozwiązywania problemów?

Zamiast grać w gry, spotkaj się z kolegami – to stwierdzenie również można zaliczyć do popularnych. Sytuacja jest analogiczna – takie podejście możemy zrozumieć, ale jest to też dowód na nieznajomość tematu. Spotkania twarzą w twarz są oczywiście ważne, ale dobrze też wiedzieć, że gry mogą uczyć współpracy i rywalizacji.

Przykładów można wymienić więcej, ale zatrzymajmy się na tym, co jest w tekście. Celem tego tekstu jest wpływ na świadomość/realną ocenę rzeczywistości – trzeba wiedzieć, czego się spodziewać (to podstawa).