Gry komputerowe i na konsolę to coś więcej niż wirtualny świat

Gry komputerowe i na konsolę mogą kojarzyć się wyłącznie z wirtualnym światem. Nie ma w tym nic zaskakującego, wszak można powiedzieć, że zazwyczaj wirtualna rozgrywka to wszystko. Warto jednak zadać sobie pytanie, kiedy dzieje się inaczej?

Musimy pamiętać o grywalizacji

Wyjątkiem jest grywalizacja. Grywalizacja to określenie, które dotyczy wykorzystania elementów i technik projektowania gier. Oczywiście chodzi o sprawy, które nie mają związku z grami. Osoby niezorientowane mogą zadawać sobie pytanie, co można zyskać poprzez grywalizację? Jest to temat, w przypadku którego można mówić długo, aczkolwiek chodzi o wpływanie na zaangażowanie, motywację, chęci do nauki i rozwiązywanie problemów.

Jakie elementy mechaniki gier należy mieć na uwadze?

Warto też odnieść się do elementów mechaniki gier. Mechanika znana z gier obejmuje mnóstwo spraw. Za przykład mogą posłużyć choćby zadania i wyzwania, które skierowane są do uczestników lub grup. Można również wziąć pod uwagę np. pasek postępu lub coś innego, co pokazuje, jak wiele brakuje do zakończenia zadania/przejścia na kolejny poziom. Pamiętaj też o tym, że te 2 przykłady to tylko namiastka tego, o czym można opowiadać.

O jakich mechanizmach gry możemy mówić?

Jeszcze na koniec zatrzymajmy się przy mechanizmach gry. Mechanizmy gry dzielą się na kolekcjonowanie, rankingi, cele, poziomy, postęp, wyzwania oraz nagrody i punkty. Wydaje się też, że jeden z tych mechanizmów może wzbudzać wątpliwości – chodzi o kolekcjonowanie, czyli przedstawianie elementów jako części większej kolekcji. Takie podejście sprawia, że pojedyncze elementy zyskują dużo większą wartość.