Gry komputerowe mają wady i zalety – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Niemniej jednak jest jedna sprawa, nad którą warto się zastanowić – o jakich grach możemy mówić?
Zainteresowania dzieci
Pamiętajmy też o tym, że przede wszystkim należy pomyśleć o dzieciach/nastolatkach – można przypuszczać, że to właśnie te osoby najczęściej decydują się na gry. W zasadzie jest to temat, który da się dość mocno rozwinąć – nie trzeba chyba dodawać, że zdecydowana większość rodziców stara się, aby dzieci nie lekceważyły nauki. Można też odnieść wrażenie, że przyjęło się, iż gry komputerowe muszą mieć negatywny wpływ na naukę. Takie stawianie sprawy jest zrozumiałe, aczkolwiek nie zapominajmy o tym, że nietrudno popaść w skrajność. Do zalet gier komputerowych możemy zaliczyć choćby poszerzanie wiedzy, poprawianie logicznego myślenia, czy bieglejszą pracę z komputerem – nie można o tym zapominać, a to tylko namiastka opcji. Dobrze też pamiętać o tym, że mówienie o zaletach to zawsze w jakimś stopniu uogólnienie.
Wady również są istotne, ale wydaje się, że o wadach powiedziano już wiele.
W co grają dzieci?
Tak dochodzimy do kluczowego pytania – co cieszy się zainteresowaniem dzieci? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Oczywiście kluczowe są preferencje, ale czy wszyscy wiedzą, o jakich możliwościach możemy mówić?
Podstawowe rodzaje gier komputerowych przedstawiają się następująco:
- zręcznościowe,
- przygodowe,
- fabularne,
- symulacyjne,
- sportowe,
- strategiczne,
- logiczne,
- edukacyjne.
Opcji nie brakuje, a kiedy doda się do tego podrodzaje, realia przedstawiają się jeszcze ciekawiej. Krótko mówiąc, dobrze by było, aby wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że gra grze nierówna.