Gry komputerowe mogą pomóc przy depresji i zaburzeniach lękowych

O grach komputerowych mówi się wiele. Nie ma się też czemu dziwić, możemy mówić o propozycjach, które wzbudzają skrajne emocje. Trzeba też przyznać, że duże znaczenie ma wiedza – czy gry komputerowe to rozrywka, o której wiemy wszystko? Można przypuszczać, że niektóre informacje mogą zaskoczyć nawet częstych graczy.

Pomoc przy depresji i zaburzeniach lękowych

Gry komputerowe mogą pomóc w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych – być może brzmi to absurdalnie, ale to jest fakt – przynajmniej tak twierdzą naukowcy z Lero Science Foundation Ireland Centre for Software. Niemniej jednak zaznaczono, że chodzi o dwie sytuacje – brak konwencjonalnych terapii (przez koszty lub lokalizację) i konieczność znalezienia dodatku do tradycyjnych rozwiązań.

Ciekawe jest też to, że wsparcie nie ma związku z wiekiem czy płcią.

Pandemia przełożyła się na problemy psychiczne?

Wypada również podkreślić, że problemy psychiczne zdarzają się naprawdę często. Jakby tego było mało, wiele osób nie decyduje się na leczenie. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje?

Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi, ale zawsze można rozejrzeć się wokół – może w moim otoczeniu jest ktoś, kto ma problem? Ponadto musimy pamiętać o pandemii i nie chodzi w tym momencie o potencjalne zarażenie. Każda osoba ma prawo do własnej opinii, ale trudno nie odnieść wrażenia, że pandemia przełożyła się na częstsze problemy psychiczne.

Mówienie o potencjalnym nałogu to nie wymysł

Zatrzymajmy się jeszcze przy tym, że gry komputerowe mogą kojarzyć się z nałogiem. Tyczy się to zwłaszcza rodziców.

Uzależnienie od gier komputerowych jest możliwe i na pewno należy uważać. Warto również uwzględnić, że potencjalne uzależnienie dotyczy nie tylko gier komputerowych. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba zachować ostrożność, ale ze wszystkim można przesadzić.