Poszukiwanie gry komputerowej dla dziecka to temat, który z pewnością jest kontrowersyjny. Bardzo często można usłyszeć o tym, że w obecnych czasach dzieci za mało czasu spędzają na świeżym powietrzu. Z takim wnioskiem trudno polemizować, niemniej jednak warto sobie coś podkreślić – nie każda gra komputerowa jest zła.
Gra komputerowa dla przedszkolaka
Nie ulega wątpliwości, że w życiu spore znaczenie ma wiek. Gry komputerowe nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Mówiąc wprost – załóżmy, że szukamy czegoś dla przedszkolaka (ewentualnie niewiele starszego dziecka).
Od razu może pojawić się pytanie, czym należy się kierować? Świadomość jest najważniejsza, nie ma co tego ukrywać. Odnosząc się do szczegółów, wszystko sprowadza się do charakteru gry. Innymi słowy – kierowanie się oczekiwaniami dziecka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
Na co warto zwrócić uwagę?
Tak dochodzimy do pytania, co jest najważniejsze? Odpowiadając, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na gry, które pomagają w nauce. Być może wydaje Ci się, że takich gier brakuje, ale tak nie jest.
Można powiedzieć, że gry edukacyjne zapewniają dwa w jednym – zabawę i naukę. Oczywiście nie należy też zapominać o tym, że zbyt długie spędzanie czasu przed komputerem jest szkodliwe (zresztą wystarczy zwrócić uwagę na to, jak wiele dzieci nosi okulary).
Czas podjąć jakąś decyzję
W ten sposób dochodzimy do najważniejszego, czyli podjęcia jakiejś decyzji. Jeśli masz problem z dokonaniem wyboru, może warto zapoznać się z rekomendacjami Ministerstwa Edukacji? Tak, są gry, które Ministerstwo Edukacji rekomenduje. Naturalnie można też poszukać opinii innych klientów, ale trzeba pamiętać o tym, że opinie nie zawsze są zgodne z rzeczywistością.
Wypada jeszcze wspomnieć o tym, że możesz liczyć na rozrywkę dopasowaną do oczekiwań. Nowoczesne programy edukacyjne po prostu odzwierciedlają oczekiwania – mowa o programach dopasowanych do konkretnego wieku.
Ponadto trzeba też mieć na uwadze gry tematyczne. Gry tematyczne mogą zainteresować dziecko jakimś tematem lub pomóc w rozwinięciu wiedzy.
Efekty grania w odpowiednie gry
Dobry wybór zawsze przyniesie jakieś efekty. Gry edukacyjne mogą pomóc w rozpoznawaniu kolorów i kształtów, ćwiczeniu pamięci i koncentracji czy rozwijaniu orientacji przestrzennej. Pewnie niejedna osoba się z tym nie zgodzi, ale takie gry mogą promować pozytywne wartości.
Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda sytuacja w kontekście nauki języka obcego? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że nie ma się nad czym zastanawiać – gry komputerowe mogą pomóc w nauce języka obcego. Warto nawet dodać, że multimedialne rozwiązania są lepsze od tych, które można znaleźć w książkach.
Wyjaśnienie jest bardzo proste – multimedialne programy pozwalają zadbać o wszystko to, co ważne (należy przez to rozumieć rozumienie, czytanie, mówienie i pisanie). Gdyby zależało Ci na szczegółach, zwróć uwagę na słowniczki obrazkowe.
Nie ma gier edukacyjnych – co robić?
Załóżmy, że jest problem ze znalezieniem gier edukacyjnych, wszystko może się zdarzyć. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy spoglądanie w stronę innych gier jest dobrym pomysłem?
Zapewne należy spodziewać się zróżnicowanych opinii. Pamiętaj jednak o tym, co już zostało wcześniej powiedziane – opinie nie zawsze odzwierciedlają realia. Najkrócej mówiąc, konieczne jest odpowiedzialne podejście.
Odpowiedzialnym rozwiązaniem wydaje się ocenianie poszczególnych gier. Nie można mówić, że każda gra jest zła (zresztą wystarczy spojrzeć na gatunki gier komputerowych, wybór jest spory).
Odnosząc się do szczegółów, na pewno trzeba po raz kolejny nawiązać do wieku. Jak się można domyślić, podczas wyboru gry należy uwzględnić wiek dziecka.
Z czego wynikają negatywne opinie na temat gier komputerowych
Poszukiwanie gry komputerowej to zakończony temat. Niemniej jednak warto zastanowić się nad opiniami na temat gier – z czego wynikają niepochlebne opinie?
Oczywiście najważniejsza jest rzeczywistość, ale czy nie jest tak, że opinie kształtują (w pewnym stopniu) rzeczywistość? Przechodząc od razu do sedna, najlepiej zacząć od tematyki gier. Nie ulega wątpliwości, że są gry, w których konieczne jest stosowanie przemocy. Pewnie takich gier jest nawet całkiem sporo.
Ponadto należy pamiętać o postępowaniu dzieci – stosunkowo często mówi się o tym, że dzieci poświęcają zbyt wiele czasu na gry. Co by nie mówić, jest to w pewnym stopniu wina rodziców. Kiedy dziecko dorasta, często można usłyszeć o braku odpowiedzialności, a w przypadku gier komputerowych jakby tego brakowało. Warto jeszcze podkreślić, że to nie jest atak na rodziców, są różne sytuacje i co za tym idzie, trudno o jednoznaczną ocenę.
Naturalnie trzeba też dodać, że łatwo można ulec stereotypom (rzecz jasna tyczy się to nie tylko gier).