Gra SimCity była swego czasu najlepszym symulatorem ekonomicznym. Po wielu latach doczekała się godnej następczyni – Cities: Skylines – która obecnie też jest najlepszą grą w swoim gatunku.
Fanom SimCity wiele lat przyszło czekać na grę, która nadąży za rzeczywistością. Choć Cities: Skylines nie jest grą nową, bo została wydana w 2015 roku, to jednak ostatnia wersja SimCity ujrzała światło dzienne w 2003 roku, a i tak była mocna krytykowana, więc nie cieszyła się dużym powodzeniem.
Za grą Cities: Skylines stoi doświadczony w tym gatunku fiński developer – Colossal Order. Pierwszą zasadniczą różnicą jest powiększenie obszaru przeznaczonego na rozbudowę tkanki miejskiej, która w porównaniu z malutkimi gruntami w SimCity robi ogromne wrażenie i jest zdecydowanym plusem tej gry.
Na czym polega gra Cities: Skylines?
Cities: Skylines polega na budowaniu przestrzeni miejskich (stref mieszkalnych, handlowych i przemysłowych). Nie wystarczy jednak tylko te strefy wyznaczyć, aby każda z nich stała się wystarczająco zaludniona czy zagospodarowana, należy wyposażyć miasto w odpowiednią sieć dróg, linie energetyczne czy wodociągowe. Dla mieszkańców i użytkowników poszczególnych stref ważne jest też bezpieczeństwo, tak więc pamiętać należy o odpowiedniej ilości posterunków policyjnych, remiz strażackich, szpitali itd. W obrębie stref mieszkalnych rozbudowana oświata i dostęp do różnego rodzaju obiektów szerzących kulturę wpłynie na zadowolenie i zagęszczenie stref mieszkalnych, a tym samym na rozwój miasta. Jako burmistrzowie nowopowstającego miasta jesteśmy odpowiedzialny za wszystko – od zarządzania budżetem, po rozwiązywanie problemów z korkami na mieście.
Plusy Cities: Skylines
Najogólniej rzecz biorąc, gra działa zdecydowanie sprawniej niż jej poprzedniczka SimCity i wszystko wygląda lepiej. Chociażby już wspomniane tereny pod zabudowę, które są zdecydowanie większe i pozwalają zbudować od zera nawet metropolię! Na pierwszy rzut oka odznaczają się również ogromne możliwości rozbudowy transportu. Przypadkowy i nieprzemyślany układ ulic może sparaliżować miasto i doprowadzić do niezadowolenia mieszkańców, a w efekcie ich wyprowadzenia się i upadku miasta. W Cities: Skylines można dać ponieść się wyobraźni w kwestii rozbudowy transportu, to zdecydowanie najlepszy smaczek, który przygotowali dla nas twórcy gry. Istnieje cały wachlarz dróg do wyboru: zwykła ulica, jednokierunkowa, dwukierunkowa, a nawet droga trzypasmowa. Możemy wybudować ronda czy estakady. Sama budowa dróg jest prosta, ale warto zaplanować sobie ich rozkład dużo wcześniej, bo jak się okazuje, są one jednym z kluczowych powodów zadowolonych mieszkańców. Dlatego warto zastanowić się także nad szerokością dróg, gdyż wraz z czasem, kiedy miasto będzie się rozwijać, a mieszkańców przybywać może okazać się, że wyburzenie budynków pod rozbudowę transportu nie przyniesie oczekiwanych efektów, a wręcz odwrotnie, pogorszy jakość życia mieszkańców.
Wady Cities: Skylines
Recenzenci zgodnie przyznają, że Cities: Skylines nie ma jednej, wielkiej, rażącej wady. Niektórzy mogą czuć się zawiedzeni szatą graficzną, jeśli porównamy grę do Cities XL – mowa tu o nieco oddalonym realizmie. Kolejną „naciąganą” wadą jest bycie wzorowym burmistrzem. Okazuje się, że idealny burmistrz nie rozwiązuje żadnych problemów miasta, bo ich nie ma. Jego praca polega na dokupywaniu kolejnych budynków i tworzeniu nowych inwestycji. Nuda. Dlatego w grze ciekawej jest, kiedy popełniamy błędy i musimy walczyć o utrzymanie dzielnic i mieszkańców. Gracze narzekają także na system powiadomień o potrzebach mieszkańców czy innego rodzaju podobnych zdarzeniach. Zbudowany na wzór Twittera komunikator wyświetla wiadomości od mieszkańców bardzo często, zdaniem niektórych za często, w efekcie komunikaty się powtarzają i również robią się nudne.
Dodatki Cities: Skylines
Jeśli chcemy urozmaicić sobie grę, do podstawy warto dokupić kilka dodatków, a tych nie brakuje. Na przykład After Dark to dodatek, który wprowadza cykl dnia: dzień i noc, dzięki czemu możemy podziwiać piękne widoki swojego miasta nocą lub o wschodzie słońca. Dodatek Campus to opcja zbudowania kampusu dla studentów naszego miasta i możliwość dodania nowych, bardzo ciekawych budynków. Parklife to z kolei sposób na zaprojektowanie swojego własnego parku, dodatek który z pewnością daje dużo zabawy i rozwija umiejętności projektowania.
Cities: Skylines to gra z gatunku city-builderów, która daje nową jakość i jest „na czasie”. Przynosi dużo zabawy, ale przy okazji pozwala ukoić nerwy, bo jak nie cieszyć się, gdy w mieście stworzonym przez siebie samego nie ma korków, mieszkańcy chętnie chodzą do pracy i uczęszczają na zajęcia na uniwersytecie?