Gra komputerowa sposobem na nudę?

Nie ulega wątpliwości, że mnóstwo osób decyduje się na granie w gry komputerowe. Temat ten jednak jest dość kontrowersyjny ze względu na wady i zalety gier komputerowych. Co więcej, można odnieść wrażenie, że ludzie raczej skupiają się na wadach. Niemniej jednak spróbujmy podejść do wszystkiego spokojnie. Każda osoba ma prawo do oceny, po prostu wymagane jest odpowiedzialne podejście (i czasem o takie podejście trudno).

Można zapomnieć o tym, co ważne

Zacznijmy od pytania, kto najczęściej decyduje się na gry komputerowe? Wydaje się, że sprawa jest jasna – oczywiście dzieci. Co by nie mówić, rodzice (naturalnie nie tyczy się to każdego rodzica) wychodzą z założenia, że dzieci powinny się uczyć. Rzecz jasna nie cały czas, ale panuje pogląd, zgodnie z którym gry komputerowe wykluczają skuteczną naukę.

Jest to coś, o czym można dyskutować długo. Spore znaczenie ma też podejście dzieci. Patrząc pod kątem podejścia dzieci, jedno może wykluczać drugie. Krótko mówiąc – konieczne jest odpowiedzialne postępowanie (a tego dzieciom często brakuje).

Wpływ na zdrowie

Czas powiedzieć o wpływie na zdrowie. Jeśli lubisz grać w gry komputerowe, na pewno musisz uważać na oczy. Oczy muszą mieć odpoczynek. Nie będzie też zaskoczeniem, jeśli dodam, że często się o tym zapomina. Na dobrą sprawę wystarczy rozejrzeć się wokół siebie – nietrudno zauważyć dziecko w okularach. Nie zawsze chodzi o gry komputerowe, ale można przypuszczać, że jest to najczęstszy powód psucia się wzroku.

Do tego trzeba dodać możliwe uzależnienie czy zatracenie się w wirtualnych rozgrywkach. Zapewne tyczy się to niewielu przypadków, ale czy to znaczy, że nie należy o tym mówić?

Ponadto warto spojrzeć z innej strony – siedzenie w jednej pozycji przez długi czas to nie jest nic dobrego. Szczegóły sobie może zostawmy, wszak to temat dla specjalisty.

Nie zapominaj o pozytywach

Mimo tego wszystkiego nie zapominaj jednak o pozytywach. Gra komputerowa może okazać się naprawdę dobrym sposobem na nudę.

Najważniejsze jest właściwe podejście, jeśli nie spędzasz zbyt wiele czasu na grach, trudno Cię krytykować. Warto też podkreślić, że w gry komputerowe grają nawet dorośli (i nie chodzi wyłącznie o granie z dziećmi).

Być może niektórym osobom wyda się to kontrowersyjne, ale sposób na nudę może zmienić się w sposób na życie. Jak się może domyślasz, mam na myśli e-sport. Rozumiem, że sport elektroniczny może niektórym nie odpowiadać, ale rozgrywki mają miejsce i to jest najistotniejsze.

Ponadto warto wrócić do czasu poświęconego na naukę. Gry komputerowe mogą w nauce pomóc. Mówiąc wprost – przede wszystkim należy zaznaczyć, że są gry dedykowane edukacji. Poza tym nie każda gra ma polską wersję językową. Brak polskiej wersji językowej oznacza, że są dwa wyjścia – nauka języka lub rezygnacja z danej gry.

Trzeba się pilnować

Biorąc pod uwagę to, co zostało powiedziane, nasuwa się jeden wniosek – brak jakiejkolwiek reguły. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że gry komputerowe są złe lub dobre. Mowa o formie rozrywki niosącej za sobą szanse i zagrożenia.

Niektórzy mogą uważać, że nie wolno popadać w paranoję. Takie podejście jest jak najbardziej zrozumiałe, ale czy to oznacza, że należy lekceważyć zagrożenie? Najkrócej mówiąc, konieczne jest przemyślane postępowanie.

Dodaj komentarz