Czy warto grać w gry komputerowe?

W pewnych sytuacjach naszym życiem rządzą pozory. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawę, ale to są fakty (a z faktami nie ma co dyskutować). Zresztą najlepszym rozwiązaniem jest odniesienie się do konkretów. Mówiąc wprost – jak przedstawia się Twoja opinia na temat gier komputerowych?

Można przypuszczać, że większość osób jest stanowczo przeciwna grom komputerowym. Prawda jest jednak taka, że gry komputerowe nie zawsze są złe. Co za tym idzie, najlepiej będzie, jeśli skupimy się na wadach i zaletach. Najważniejsza jest świadomość, trzeba wiedzieć, czego należy się spodziewać.

Wady gier komputerowych

Na początek wady, czyli coś, co raczej dla wszystkich jest jasne. Niemniej jednak przypomnijmy sobie o kilku sprawach.

Zacznijmy od odciągania uwagi. Dziecko może nie mieć czasu na naukę, a mieć na gry. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym ten fakt ma ogromny wpływ na krytykę gier. Zawsze trzeba do wszystkiego podchodzić obiektywnie (choć wypada przyznać, że czasem jest to trudne). Oczywiście istotny jest też stan oczu – zbyt długie granie może skutkować problemami ze wzrokiem. Zresztą warto rozejrzeć się wokół siebie – wokół nie brakuje dzieci noszących okulary. To nie wzięło się z niczego (chociaż wiadomo, że nie w każdej sytuacji chodzi o gry).

Na tym nie koniec. Nie ulega wątpliwości, że pewnym problemem są nieodpowiednie rozgrywki – są różne gatunki gier. Patrząc pod tym kątem, znaczenie ma rola rodziców (należy zadbać o ograniczenie nieodpowiednich treści). Ponadto wydaje się, że zakazane rzeczy przyciągają nieletnich. W tym momencie nawet nie chodzi o gry komputerowe, najlepszy przykład to chyba picie alkoholu przez niepełnoletnich. To przypadek, że niepełnoletni piją alkohol? Rzecz jasna nie wszyscy.

Do wad należy zaliczyć też zatracenie się w wirtualnym świecie. Najprawdopodobniej dla wielu osób jest to wymysł, ale to nie wymysł. Odnosząc się do konkretów, nie można wykluczyć tego, że świat wirtualny będzie mylił się z rzeczywistym. Od razu trzeba też powiedzieć o uzależnieniu. W sumie jedno z drugim jest raczej związane (trudno coś więcej powiedzieć, to temat dla specjalisty).

Zalety gier komputerowych

Skoro były wady to teraz czas na zalety. Do zalet zalicza się choćby pobudzenie umysłu czy uaktywnienie myślenia asocjacyjnego (kojarzeniowego). Jeżeli myślisz inaczej, musisz wiedzieć, że w tym momencie wspierasz się z naukowcami. Poza tym warto podkreślić rozwój intuicji i myślenie hipotetyczne. W sumie to dobry moment, żeby przypomnieć o istnieniu e-sportu. Jeśli komuś nie podoba się mówienie o sporcie, jest to w jakimś stopniu zrozumiałe. Pamiętaj jednak o tym, że mowa o zmaganiach (wirtualna rozgrywka to nie jest prosta sprawa).

Na pewno masz jakieś piosenki, które Ci się podobają. Jeśli tak, zadaj sobie pytanie, jak wyglądała nauka tekstu? Najkrócej mówiąc, można przypuszczać, że schemat zawsze jest taki sam – częste śpiewanie. Jak się pewnie domyślasz, nie przypadkiem o tym mowa – nie wszyscy wiedzą, że gra komputerowa może mieć wpływ na nieświadomą naukę. Najprostszy przykład to gra wymagająca znajomości języka angielskiego.

Do tego poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, refleksu i pracy z komputerem. Nie trzeba chyba dodawać, że nie każda rozrywka gwarantuje wymienione zalety. Ponadto ważna jest wiedza (poprawa pracy z komputerem zależna jest od wiedzy).

Pewnie można jeszcze coś wymienić, ale to samo tyczy się wad. Kiedy mówi się o wadach i zaletach, dyskusja może nie mieć końca.

Gry komputerowe mogą interesować nie tylko dzieci

Przez niemal cały czas byliśmy skoncentrowani na dzieciach, ale w gry grają nie tylko dzieci. Nie chodzi nawet o młodzież czy nastolatków i dwudziestoparolatków. Oczywiście dzieci i nastolatków jest zapewne najwięcej, ale warto zaznaczyć pewien trend.

Jeżeli sądzisz, że wpływ na to mają klasy społeczne, Twoje podejście jest niewłaściwe. Grami komputerowymi interesują się osoby (płeć też nie ma znaczenia) z różnych klas społecznych.

Dodaj komentarz