Nie ulega wątpliwości, że wpływ gier komputerowych to temat, o którym można bardzo dużo powiedzieć. Wybieranie gier to temat, który od zawsze wiąże się z kontrowersjami i to pewnie nie ulegnie zmianie. Z jednej strony mamy zbyt długie przesiadywanie przed grą, a z drugiej nie można zapomnieć o poważnych rozgrywkach. Ponadto profesjonalna gra może okazać się niezwykle opłacalna (zresztą wystarczy zapoznać się z organizowanymi turniejami).
Zachować spokój
Być może pytanie zawarte w tytule wywołuje spory niepokój, ale absolutnie nie ma powodów do zmartwień. Jak można usłyszeć, granie może wpłynąć na niektóre obszary mózgu. Szczególnie chodzi o obszary odpowiedzialne za uwagę i percepcję wzrokową. Warto też podkreślić, że można znaleźć dowody na to, iż gry wideo wpływają na wyobraźnię przestrzenną.
Plusy i minusy
Oczywiście granie w gry ma swoje wady i zalety – nikt nie zamierza temu zaprzeczać. Co więcej, ma to przełożenie na mózg. Przechodząc już do konkretów, gry komputerowe mogą uzależnić. Dokładnie mówiąc, warto zatrzymać się przy funkcjonalnych i strukturalnych zmianach w systemie nagród – uzależnienie od gier komputerowych wywołuje zmiany neuronalne charakterystyczne dla osób uzależnionych. Należy przez to rozumieć uaktywnienie się podczas grania, wywołanie pragnienia, monitorowanie czerpania przyjemności z grania i przyznanie nagrody – tak wygląda powtarzający się schemat.
Pamiętajmy też o zachowaniu osoby uzależnionej. Jeżeli skorzystanie z komputera jest niemożliwe, można spodziewać się rozdrażnienia. Naturalnie to nie wszystko, za przykład może posłużyć choćby chandra, apatia czy nawet depresja.