Czym charakteryzują się gry przygodowe? Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość prosta. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na popularność gier komputerowych – można zaryzykować stwierdzenie, zgodnie z którym o grach komputerowych wiemy wszystko.
Pozory potrafią okazać się mylące
Z drugiej strony nie ulega wątpliwości, że pozory mogą wprowadzać w błąd – czy teraz mamy właśnie taki przypadek? Weźmy sobie za przykład walkę i elementy akcji – czy w grach przygodowych można liczyć na tego rodzaju rywalizację? Od razu odpowiadając, możemy mówić o sprawach, które są zredukowane czy nawet nieobecne. Warto również dodać, że taki stan rzeczy nie oznacza, iż brakuje konfliktów – konflikty są, tylko że walka nie jest najistotniejszą czynnością.
Odmiany gatunkowe
Gry możemy podzielić na różne rodzaje, ale to nie wszystko, o czym warto pamiętać. Zostając przy grach przygodowych, można dokonać podziału na rozgrywkę tekstową, graficzną i powieść wizualną.
Gry tekstowe to najstarsza odmiana. Obsługa wiąże się z czytaniem tekstu i wpisywaniu odpowiednich komend. Wpisywanie właściwych komend konieczne jest, aby mówić o rozgrywce (poruszanie się i wykonywanie akcji). Niektórzy mogą powiedzieć, że mowa o interaktywnej fikcji, ale takie myślenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Graficzna gry przygodowa oczywiście oznacza pojawienie się grafiki. Wypada także odnotować, że możemy wyróżnić trzy sposoby przedstawiania akcji. Gdyby kogoś interesowały szczegóły, sytuacja numer 1 oznacza obserwowanie lokacji w statycznym, dwuwymiarowym widoku bocznym. O takiej opcji można usłyszeć w starszych propozycjach. Możliwe jest też to, że postać obserwuje świat wyłącznie z perspektywy pierwszej osoby. Ostatnia opcja jest taka, że przemieszczanie odbywa się skokowo i wszystko dzieje się w ramach statycznych ujęć.
Tak dotarliśmy do powieści wizualnej. Powieści te zazwyczaj powstają na motywach seriali anime. Istotne jest również to, że narracja powstaje dzięki konwersacjom w formie tekstowej. Nie można też zapomnieć o tym, że powieści wizualne charakteryzują się opieraniem na statycznych planszach (plansze te ilustrują miejsce akcji). Pamiętajmy też o tym, że zwieńczenie fabuły zależne jest od decyzji i wybranych konwersacji.