PlayStation czy XBOX? Co wybrać?

Wyścig zbrojeń trwa w najlepsze. Już tylko kilka tygodni dzieli nas od premier dwóch najnowszych konsol: PlayStation 5 i XBOX Series X. Kilka dni temu jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość, że Microsoft, producent XBOX-a, przejął firmę Zenimax, która jest właścicielem między innymi wydawcy gier Bethesda Softworks. Gracze na pewno znają produkcje Elder Scrolls Skyrim, Elder Scrolls Online, Fallout,Doom czy Wolfenstein. Teraz wszystkie te gry znalazły się przed premierą XBOX-a w portfolio producenta. Czy napędzi to sprzedaż nowej konsoli? Z całą pewnością. Czy pomoże wygrać z PlayStation? Trudno przewidzieć.

Wyścig zbrojeń od niepamiętnych czasów

“Wojna” konsolowa trwa od wielu lat, nie tylko między producentami – Microsoftem i Sony, ale również między sympatykami konsolowej rozrywki. Gracze od dawna walczą na argumenty która z konsol jest lepsza. Jak w obecnych czasach poddać ocenie który sprzęt jest lepszy, skoro oba dysponują podobnej klasy podzespołami, podobną wydajnością? Głównym wyznacznikiem są gry. Istnieje na rynku wiele gier, które są dostępne zarówno na PlayStation jak i na XBOX-a. Główną “robotę” robią jednak tzw. produkcje ekskluzywne, przeznaczone wyłącznie na jedną z konsol. To właśnie dzięki takim grom Sony i Microsoft przyciągają do siebie rzesze fanów.

Które gry są lepsze?

Trudno poddać jednoznacznej ocenie wszystkie ekskluzywne produkcje. Z jednej strony mamy takie pozycje jak The Last of Us, Bloodborne, Uncharted, Days Gone, Horizon Zero Dawn czy God of War, które cieszą oko i zapewniają niesamowitą rozrywkę wyłącznie posiadaczom konsol PlayStation. Po drugiej stronie barykady mamy takie propozycje jak Forza Motorsport, Halo Wars, Gears of War. Oczywiście lista “exclusive’ów” po obu stronach jest dużo dłuższa. Jak więc ocenić która konsola jest lepsza? Przypomina to odwieczną wojenkę właścicieli Audi i BMW lub Toyoty i Mazdy. Prawda leży zawsze pośrodku. Naszym zdaniem nie jest możliwa jednoznaczna ocena, a wszystko zależy od oczekiwań poszczególnych graczy. Jeden będzie zachwycony producentami od Sony, inny będzie zachwycał się grami od MS.

A jeżeli nie lubię konsol?

Wielu graczy z jakiegoś powodu nie przepada za konsolami. Pozostaje im wówczas alternatywa w postaci gier na PC lub np. gra w kasynach online, która pełni rolę nieco innej rozrywki, bo takiej, która umożliwia wygranie pieniędzy. Tego typu przewagi nie dają zwykłe gry komputerowe czy konsolowe. Tam płacimy na rozrywkę, ale nie mamy możliwości powiększenia zasobności swojego portfela. Inaczej ma się w przypadku gier online w kasynach. Te są stworzone wyłącznie po to, aby móc na nich zarabiać. To, czy zarabia na nich gracz czy kasyno zależy już wyłącznie od szczęścia.

A może na komórkę?

Istnieje jeszcze jedna alternatywa, czyli gry na telefony komórkowe, czyli popularne obecnie smartfony. Takich produkcji jest bardzo, bardzo dużo, bo praktycznie każdy z nas posiada smartfona. Gry mobilne przeżywają prawdziwy renesans i są świetnym zarobkiem dla ich producentów. Najczęściej są darmowe, nie trzeba za nie płacić, żeby w nie grać, ale w grach istnieje szereg udogodnień, za które możemy (ale nie musimy zapłacić). Wielu graczy zostaje skuszonych takim systemem płatności.