Pandemia zmieniła nasze życie, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Co gorsza, nie wiemy, kiedy sytuacja wróci do znanej nam normy. Oczywiście w tym kontekście mówi się o szczepieniach, ale teoria nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość.
Lockdown a gry komputerowe
Bardzo często można usłyszeć o tym, że ratunkiem jest lockdown. Otwarcie należy jednak przyznać, że jest to teoria mocno kontrowersyjna. Świetnym przykładem jest to, z czym stykają się dzieci. Nauka zdalna jest lepsza niż żadna, ale trudno mówić o jakiejś normalności. Jak wiadomo, opieka nad dziećmi nie jest najprostszym zadaniem, a co dopiero mówić teraz? Można przypuszczać, że dzieci mnóstwo czasu poświęciły na gry komputerowe czy inne rozrywki. Rozrywka nie jest niczym złym, ale pod jednym warunkiem – chodzi o zachowanie umiaru.
Zanik kontaktów
Nie można też zapominać o tym, że pandemia spowodowała zanikanie kontaktów między dziećmi. Gry komputerowe czy portale społecznościowe nie zastąpią spotkań z rówieśnikami. Jak już było mówione, są osoby, które twierdzą, że niedługo wszystko wróci do normy, ale takie stawianie sprawy jest chyba ryzykowne. Ponadto lockdown może mieć długotrwałe skutki. W zasadzie to nawet nie wiadomo, czego dokładnie należy się spodziewać.
Niemniej jednak zawsze możemy pokusić się o pewne przypuszczenia. Najlepszym przykładem na to są szacunki, których dokonano w Niemczech – szczegóły sobie zostawmy, wszak wszystko można znaleźć. Pamiętajmy tylko o tym, że nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której dzieci poniosą stratę, jakiej nie da się nadrobić. Oczywiście zakładając, że taka sytuacja już się nie zdarzyła, bo tego nie wolno wykluczyć.